Vakcína pro papaláše

Průšvih, který si nadrobil Státní zdravotní ústav s očkováním proti covidu, je případem pro hodně žhavou krizovou komunikaci. Jen stručně, s čím přišly SeznamZprávy. V ústavu, o jehož existenci by většina z nás neměla za normálních okolností ani potuchy, dostali k dispozici vakcíny proti covidu. Jak známo, těch je zatím málo a měly by připadnout těm nejrizikovějším. Místo, aby je v ústavu rozdělili podle vládních deklarací, rozdělili si je sami mezi sebe. A patrně i své příbuzné. Na první pohled flagrantní papalášství, klientelismus, malost a neetičnost. A teď to komunikujte. Novináři buší na dveře a žádají hlavy.

Popravdě, takový průšvih moc komunikovat nejde, je to extrém. Těžko čekat, že to šéf ústavu ustojí. Ten to asi tuší a na komunikaci s veřejností rezignoval. Nakonec tiskový útvar vyplodil a na web ústavu vyvěsil reakci. Tragickou. Už nyní se jí jedni vysmívají, druzí kroutí hlavou. Stojí v ní například, že na vakcínu měli lidé nárok mimo jiné proto, že… „…SZÚ (se) na základě dostupných laboratorních a epidemiologických dat podílí na monitoringu vývoje epidemie v ČR.“ Nebo že „jakmile bude schválena finální podoba strategie očkování proti covid-19 a spuštěn centrální rezervační systém očkování, přijmeme nezbytná související logistická i organizační opatření.“ Tak to jsou skutečně důvěryhodné argumenty pro očkování kdejakého úředníka (a jeho rodiny) nedostatkovou vakcínou.

Jak by měla komunikace v takovéto situaci vypadat? Minimálně se měl šéf ústavu veřejně omluvit, posypat si hlavu popelem a rezignovat. Místo toho je veřejnosti předložen slovní balast. Reputace ústavu je fuč. Reputace státu těžce nabouraná. Body může vytěžit už jen ministr Blatný razantním zákrokem, ke kterému je nyní logicky tlačen. A co naočkovaní zaměstnanci ústavu? Ti si patrně myslí, že průšvih v tichosti „vysedí“. Asi se jim to povede, v Česku už toho bylo „vysezeno“ tolik… -lib-

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email